Zadanie pn. "Piotr Michałowski – wystawa stała poświęcona pamięci artysty i właściciela Bolestraszyc". Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
W ramach zadania przygotowana została wystawa edukacyjno-poznawcza, prezentująca twórczość i sylwetkę Piotra Michałowskiego, wybitnego malarza epoki romantyzmu, który był właścicielem i tworzył w Bolestraszycach. Na wystawie zaprezentowano Piotra Michałowskiego z wyeksponowaniem bolestraszyckiego okresu jego twórczości a także reprodukcje unikatowej kolekcji rysunków malarza znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz przygotowana i udostępniona została multimedialna, edukacyjna prezentacja na temat twórczości artysty. Zadanie jest kontynuacją rozpoczętych w 2020 r. działań opamiętujących Michałowskiego. W 2020 r. w ramach obchodów 45-lecia działalności Arboretum i 220 rocznicy urodzin artysty wykonano i ustawiono w ogrodzie popiersie artysty. W 2022 r. w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu zorganizowano w Arboretum wydarzenia promujące polskich twórców tego okresu w tym Piotra Michałowskiego. Celem zadania była promocja sztuki polskiej, Podkarpacia i Arboretum jako miejsca związanego z wybitnym polskim malarzem. Michałowski to artysta – symbol, który związany jest z Podkarpaciem, łączący swoją działalnością historię z teraźniejszością, kulturę, technikę i sztukę.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pn. "One with Earth" autorstwa Donalda Chretiena oraz fotografii Normy Vieiry. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września, godz. 17.00. Zapraszamy
Donald Chretien. Artysta z ludu Odżibwejów, Pierwszego Narodu Nippissing tworzący w charakterystycznym stylu malarskim inspirowanym tradycyjnymi wzorami, mitami i legendami podaniami ludowymi Odżibwejów. Absolwent Ontario College of Art. (1985 r.). Ilustrator komercyjnych filmów, seriali Tv, magazynów i książek. Od 2008 r. współpracownik pisarza kultywującego język Anishnaabe Basila Johnstona, który stał się jego mentorem i źródłem inspiracji. Dzięki niemu został wizualnym gawędziarzem, z szacunkiem tłumaczącym pradawne opowieści za pomocą swoich obrazów i grafik. Uczestnik wielu wystaw i targów sztuki, członek założyciel Grupy Broken Forest, z którą wystawiał między innymi w High Park w Toronto (2022 r.) i Campinas w Brazylii (2023 r.). Twórca ogromnej (80 stóp) instalacji na Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 r. na stałe eksponowanej w Pacific Coliseum w Vancouver.
Norma Vieira. Artystka urodzona w San Paulo w Brazylii. Jest absolwentką literatury współczesnej na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Goias. Jest artystą wizualnym. Zajmuje się poezją, w swojej twórczości bada różne rodzaje materiałów i procesów jako narzędzie do przekazywania swoich refleksji na temat człowieka i jego relacji ze wszechświatem, przyrodą i środowiskiem. Na wystawie zaprezentowane są fotografie.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pn. "Broken Forest Group. Artyści w trosce o zachowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego". Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września, godz. 17.00. Zapraszamy
Pomysł utworzenia Grupy Broken Forest, pojawił się w Krzemieńcu w październiku 2018 r. w czasie realizacji programu Rezydencji Artystycznych. Od 2019 r. grupa rozrosła się do blisko 300 członków Artystów z wielu różnych krajów. Wszyscy nadal wspierają i uczestniczą w wydarzeniach, pokazach i występach BFG. Wszystkich tych ludzi pasjonują: drzewa, lasy, różnorodność biologiczna, naturalne relacje, duchy zwierząt i roślin, sztuka współczesna we wszystkich jej formach i przejawach oraz działania, które mogą podjąć jako jednostki, aby odwrócić niekorzystny wpływ ludzi na środowisko i naturalny krajobraz. Grupa ewoluowała, obecnie obejmując projekty zorientowane na „prezentację w galerii”, takie jak Wild Alchemy i Global Grove oraz Welcome to the Future w 2021 r. Dzięki tym projektom artyści mogą przenieść swoje przesłanie z lasów do wnętrza galerii lub innej przestrzeni wystawienniczej. Ten strumień „prezentacji galerii” umożliwia także udział w projektach większej liczbie artystów i publiczności; przybliża problemy i cuda natury bardziej zainteresowanym osobom.
Po wielu projektach w: Brazylii, Kanadzie, Polsce i Niemczech w latach 2022–2024 Grupa powróciła do swoich korzeni w Polsce, aby wziąć udział w serii sympozjów, wystaw i występów, zarówno aby uczcić wielonarodową działalność Grupy członków, a także przedstawienie i skupienie się na pracach prowadzonych w Polsce i w Europie przez członka założyciela Broken Forest Group, Leszka Żuber Żebrowskiego.
Uczestnicy wystawy w Arboretum z Polski: Jacek Balicki, Grzegorz Bienias, Dariusz Grabowski, JotKa, Łukasz Konieczko, Agnieszka Kozień, Ryszard Kucab, Jacek Pasieczny, Narcyz Piórecki, Jerzy Plucha, Kinga Stanowska, Joanna Szostak, Renata Szpunar, Grzegorz Wnęk, Teresa Żebrowska oraz z zagranicy: Roberto Caironi (Włochy), Donald Chretien (USA), Richard Fogarty (USA), Cesar Forero (USA), Daniela Gilardoni (Włochy), Lee Yun Shan (Tajwan), Julie Oakes (USA), Quan Steele (Kanada), Cecilia Stelini (Brazylia), Mateus Stelini (Brazylia), Pearl Van Geest (Kanada), Norma Vieira (Brazylia), Dermot Wilson (Kanada).
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pn. Książka aktualności autorstwa Cesara Forero. Wernisaż wystawy wraz z pokazem w wykonaniu autora odbędzie się 8 września, godz. 17.00. Zapraszamy
W dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy bombardowani przerażającymi wiadomościami, trudno jest zachować optymistyczne spojrzenie na nasze społeczeństwo. Książka z wiadomościami to instalacja stworzona, aby umieścić nas w świecie obrazów lasu i obecności człowieka w postaci przyjemnej fantazji. Używając języka z obrazami i zapewniając pozytywną atmosferę, moim zobowiązaniem jest otworzyć wyobraźnię widza na coś innego niż codzienność, wyprowadzając go poza dosłowną definicję dzieła narracyjnego. Obrazy na fotografiach wydają się nadprzyrodzone, cudowne lub dziwne. Z mojego własnego opisu reprezentują kompilację doświadczeń naszej relacji ze światem, w którym żyjemy. Projekt jest wizualną wycieczką pełną panoram lasu borealnego.
Opis projektu
Inspirowane kodeksami, które są powszechnymi przedstawieniami w większości kultur Ameryki Łacińskiej, te fotografie pojawiają się jako kompilacja historii przedstawionych za pomocą kostiumów i symboliki. Fotografie są drukowane na przezroczystym jedwabiu i pozwalają na oglądanie obrazów innych zdjęć. Każde zdjęcie ma wymiary 40”x60” cali. Te fotografie są umieszczone w formie podkowy wewnątrz przestrzeni galerii, jako strony książki. Widz może chodzić wokół prac i oglądać je z obu stron. Ostateczny wygląd instalacji przypomina spacer po iluzorycznym i fantastycznym lesie.
Występ otwierający
W ramach prezentacji wystawy w dniu 8 września odbędzie się dziesięciominutowy występ otwierający, który będzie obejmował poezję, muzykę i taniec. Występ nawiązuje do tematu News Book, z którym publiczność może się identyfikować, ale przedstawiam siebie jako postać, która tworzy dystans i zaprasza nas do medytacji nad naszą własną rzeczywistością. Używając metafory poprzez taniec, zamierzam pojawić się na scenie przebrany, jakbym był żywą rzeźbą. Taniec i muzyka w tej pracy reprezentują nasze nastroje, uczucia i obowiązki, aby stworzyć lepszy i bardziej zrównoważony świat, w którym nasze przetrwanie zależy od współpracy społecznej. Prezentuję doświadczenie, które przedstawia życie, ruch i przepływ naszych społeczeństw poprzez słowo mówione i ruchy tańca. W występie jest wielka intensywność energetyczna, która sprawia, że chcemy, aby trwał wiecznie, ale rozumiemy również, że zakończy się on jako doświadczenie, które dodaje pożądania i blasku.
Cesar Forero
Arboretum Bolestraszyce w dniu 13 sierpnia, godz. 18.00 zaprasza na wernisaż wystawy prac artystów francuskich po rezydencji w Arboretum w ramach projektu "Nature de la Nature". Artyści z Francji uczestniczący w projekcie i wystawie w Arboretum: Florence Barbéris, Walter Barrientos, Astrig Boissier, Sébastien Masse, Hélène Mooren. Zapraszamy